Adres
  • Ordu Bulvarı Cad. No:22/1A
    Genelioğlu Apt Afyonkarahisar

Vajinusmus, kadınlarda meydana gelen bir rahatsızlıktır.

CİNSEL İLİŞKİYE GİREMEME

Cinsel ilişkiye girememe; kadın veya erkeklerdeki fiziksel veya psikolojik problemlere bağlı olarak cinsel birleşmenin gerçekleşememesi, tam bir cinsel ilişkinin sağlanamaması durumudur.

Cinsel ilişkiye girememe nedenleri, psikolojik nedenler (%90) ve fiziksel nedenler (%10) olarak ikiye ayrılır. Cinsel ilişkiye girememede psikolojik nedenlerin başında "vajinismus" sorunu gelmektedir.

1. Psikolojik nedenli cinsel ilişkiye girememe

En önemli neden psikolojik neden vajinismus problemidir.

Vajinismus Nedir?

Vajinismusta cinsel ilişkiye girme anına kadar ön sevişme ve haz kısmı normalken, cinsel ilişki anında vajina girişindeki kasların istem dışı kasılarak genellikle cinsel ilişkinin hiçbir şekilde gerçekleşememesi ya da son derece acılı, ağrılı olmasıdır. Kadınlarda CİNSEL İLİŞKİYE GİREMEME ve ‘cinsel ilişkide kasılma’ problemidir. Derecesine de bağlı olarak vajina girişindeki kaslar dışında kalçada, bacaklarda, karın ve hatta tüm vücutta yaygın kasılmalar olur. Daha sonra kadın eşini korku içerisinde eli veya ayağıyla iter veya ani hareketle kendini geri çeker. Zamanla işin içinden çıkılmaz bir hal alır. Çünkü vajinismus beklemekle kendiliğinden düzelmez, maalesef daha da kötüleşir. Tedavi edilmediği takdirde zamanla boşanmalara kadar giden evlilik problemlerine neden olabilmektedir.Çoğu vajinismus kadını aylarca, hatta yıllarca süren evliliklerine rağmen halen bakiredir.

Güncel bir vajinismus tarifi

Güncel bir vajinismus tarifine göre; temelde yatan kadının kendi arzusuna rağmen vajina içine eşinin penisi yanısıra fitil, parmak, tampon alamaması ve jinekolojik muayene olamamasıdır. Vajinismus, ülkemizde en sık görülen, ancak en fazla gizlenen cinsel sorunlardan birisidir.

Genelde ilk cinsel birleşmeyi denemekle farkedilmektedir. Ancak küçük yaşlardan itibaren cinselliğe uzak, cinselliğe kapalı, genital bölgesiyle barışık olmayan birisi böyle bir sorunla karşılaşacağını evlenmeden önce de fark edebilir. Vajinismus hastalarının bir kısmı ise, evlenmeden önce böyle bir durumla karşılaşacağını asla düşünmediğini, böyle bir hastalığın daha önce adını dahi duymadığını, bu durumun kendileri için son derece büyük bir sürpriz olduğunu ifade etmektedirler.

Vajinismus nedenleri nelerdir?

1. Yetiştirme tarzı ve ebeveyn tutumları

Aşırı korumacı-kollayıcı aileler, geleneksel ve dini açıdan baskıcı ailelerde vajinismus sorunu sıkça ortaya çıkmaktadır. Hastaların bir kısmında çocukluk ve ergenlik çağında cinselliğin kötü, kirli ve günah olduğu düşünceleri yoğundur. Böylelikle genç kızlar küçük yaşlardan itibaren kendini korumaya almaktadır. ‘Kızlık zarının tamamen bir namus simgesi haline getirilmesi, mutlaka korunması gerektiği, onu bir kıza ait her şey olduğu’ gibi düşüncelerin genç yaşlardan itibaren zihinlere işlenmesi temel nedenlerdendir.

Katı dini kurallar ve ahlaki sorumlulukların çok erken yaşlarda yüklenmesi de bu nedenler arasındadır. Özellikle nine-dede tarafından büyütülen çocuklar, yetiştirme yurtlarında kalanlar, anne babası olmadığı için akrabaları tarafından ‘emanet düşüncesi’ ile büyütülenler, aileleri tarafından büyütülen tek çocuklarda ebeveyn baskıları daha fazladır.

Vajinismus hastalarında kızlık zarı ve genital bölgeye yüklenen derin anlamlar nedeni ile çok küçük yaşlardan itibaren, o bölge adeta vücudun dışına itilmiştir. Kişi kendisine o bölgeye dokunmak, bakmak ve hatta bacakları açmayı dahi yasaklamıştır. Tedavi yaklaşımlarımızdan birisi de o bölge ile barışmayı sağlamak olmaktadır.

Ancak, vajinismus modern aile yapısıyla yetişen kızlarda da görülebilmektedir.

2. Cinsel bilgi eksikliği

Cinsellikle ilgili bilgilerden yoksun büyümek, ailenin cinselliği hiçe sayması, cinsellikle ilgili hiçbir bilgilendirmenin yapılmaması da vajinismusa neden olabilir.

3. İlk gece ile ilgili yanlış bilgiler - Cinsel Mitler

İlk gecenin zor, ağrılı, acılı, çok kanamalı geçeceği düşünceleri, penisin idrar deliği, makad gibi yanlış bir yere gideceği düşünceleri, vajina içinde kilitli kalacağı korkusu, vajinanın kapalı veya dar olduğu şeklindeki düşünceler de vajinismusa neden olabilir. Cinsellik ve ilk gece ile ilgili kulaktan kulağa anlatılan ’şehir efsaneleri’ (hurafeler) ‘Cinsel Mitler’ olarak tanımlanır. Cinsel mitler ülkemizde vajinismusun en sık nedenleri arasındadır.

4. Kişilik yapısı

Çoğu vajinismus hastası yaşadığı veya şahit olduğu olaylar karşısında derinden etkilenme özelliğine sahiptir. Beyin, özellikle negatif olayları kodlayarak hafızaya almaktadır. Genellikle olumsuz düşünme eğilimleri vardır. ‘bardağın dolu tarafından çok boş kısmı’ ile ilgilenirler.

Diğer taraftan mükemmeliyetçi yapı ve otokontrolün yüksekliği vajinismus sorununa yol açabilir. Bu yapıdaki kadınlarda cinsel isteksizlik, cinsel tiksinti ve orgazm olamama sorunları da sık olarak izlenmektedir. Vajinismus hastalarının genel anlamda kaygı düzeyleri de yüksektir. Kapalı alan, yükseklik, kan aldırma, kedi, köpek, böcek, muayene olma, jinekolog, dişçi vs gibi pek çok korkuları olabilir. Halk arasında ‘canı tatlı’ olarak tabir edilen bir grupta yer alırlar.

5. Cinsel Travmalar

Cinsel taciz, tecavüz, ensest, çocukluk çağındaki cinsel travmalar vajinismus sebepleri arasındadır. Ayrıca küçük yaşlarda anne babayı ilişki sırasında görmek veya ilişkilerini duymak, doğum izlemek, porno seyretmek de diğer cinsel travmalar arasındadır.

6. Zor jinekolojik muayene ve müdahaleler

Jinekolog hekim tarafından yapılan zor bir jinekolojik muayene, zor doğum, düşük veya kürtaj yapmak cinsel hayatı normal olan birisinde vajinismusa neden olabilir. Bu duruma ‘sekonder vajinismus’ adı verilmektedir.

7. Kızlık zarı ve genital bölge problemleri

Kızlık zarının sert, kalın, yüksek kenarlı, ara bölmeli oluşu, vajina darlığı, vajinanın küçük olması ve hiç olmaması (vajinal agenezi),vajina içi ara bölmeler (vajinal septum) doğuştan gelen anomalilerdir ve cinsel birleşmeye engel olabilir. Bartholin kistleri, vajina içi myomlar ve dış genital bölgede yer kaplayan tümörler de cinsel ilişkiye girememe ve cinsel ilişkide ağrı, acı problemine neden olabilir.

8. Nedeni bilinemeyen vajinismus

Bazı kadınlarda bu yukarıda sayılan nedenlerin hiçbirisi de olmayabilir. Bu aslında bir nedenin olmadığı değil, bilinmediği şeklinde yorumlanmalıdır. Bazen de gerçek nedenler vajinismus tedavisi sırasında ortaya çıkmaktadır.

 

Vajinismus nedenini saptamak için jinekolojik muayene şarttır!

Vajinismus bir kaygı bozukluğudur!

Vajinismus cinsel ilişki ile ilgili kadının yaşadığı bir kaygı, ‘derin korku’ problemidir. Hastaların cinsel birleşme sırasındaki panik atak benzeri reaksiyonları buna işarettir. Vajinismus hastalarında gerçek anlamda bir ağrıdan çok; CİNSEL İLİŞKİDE AĞRI, acı olma korkusu tipiktir. 

Vajinismusta en önemli pelvik kas grubu Pubococcigeus (‘pubokoksigeus’ olarak okunur) kaslarıdır. Pubococcigeus, PC kası olarak kısaltılmaktadır. Pek çok fonksiyonda rol oynar. Bu kaslar, idrar yapmaktan doğuma kadar birçok işlevlerde fonksiyon görmekte ve idrar kanalının olduğu üretradan, kalın bağırsak çıkışı olan anüse kadar bir hat çizerek geçerek kemik iskelete bağlanmaktadır.

Vajina girişinde bulunan bu kas grubu vajinismus hastalarında cinsel ilişki sırasında kontrolden çıkmakta adeta ‘kendi başına buyruk’ kasılıp gevşemekte ve kontrol edilememektedir.

Böylelikle eş, penisin içeriye girme denemelerinde ‘duvara çarpma’ hissi ile karşılaşmaktadır. Halbuki idrar ve gaita tutma nasıl kontrol altına alınabiliyorsa, cinsel ilişkide isteğe bağlı olarak gevşetme de mümkündür.

Vajinismus tedavisindeki esas amaçlardan biri de PC kaslarını tanımak, yerini, fonksiyonunu anlamak ve onları doğru şekilde kontrol etmeyi öğrenmektir.

Özetmek gerekirse vajinismus bir cinsel problemdir ve mutlaka destek alınmasını gerektirir. Tedavi görmedikçe sorun bir çığ gibi büyümekte, farklı problemleri de beraberinde getirmektedir. Tedaviye başlamakta belki de en zor kısım, eşlerin vajinismusu bir hastalık olarak görmemeleri veya eşlerinin tedavi olacaklarına inanmamalarından ötürü tedaviye direnç göstermeleridir. Bu cinsel sorunu bir hastalık olarak görmek, önce kabul etmek, daha sonrasında da çare arayışında bulunmak en önemli adımlar olacaktır.

Ağır-kasılma-ağrı-kısır döngüsü ve Öğrenilmiş çaresizlik durumu

Vajinismusta bir ‘ilişki- korku- ağrı’ kısır döngüsü vardır. Penis vajinaya temas ettiğinde kadının vajina girişinde oluşan ağrısı kasılmayı arttırır ve artan kasılma da acıyı arttırır. Birleşme anında gerçekleşen kuruluk acıyı daha da arttırmaktadır.

En sonunda penis vajinaya dokunmadan bile ağrı olacak duygusu ve tepkisi zihne iyice yerleşir, böylelikle kadın eşini hiçbir şekilde kendisine yaklaştırmamayı öğrenir. Bu duruma ‘Öğrenilmiş çaresizlik’ adını vermekteyiz.

Ağrıya bağlı cinsel ilişkide kasılma:

Vulvar vestibulitis, vulvodinia, kızlık zarı problemleri (kızlık zarının sert ve yüksek kenarlı oluşu, ara bölmeli oluşu) gibi durumlarda cinsel ilikide ağrı acı yaşanabilmektedir. Tüm bu durumlara ‘Disparoni’ (cinsel ilişki ağrısı) adı verilir. Disparoni durumunda da ilişkide hissedilen ağrıya bağlı olarak cinsel ilişkide kasılma gerçekleşmektedir. Psikolojik ve fiziksel kökenli olabilir.

Gerçek ağrıya bağlı kasılma ve ağrı hissetme korkusuna bağlı kasılma:

Kasılmalara bağlı ağrı oluşabileceği gibi, bazen de gerçekten hissedilen bir ağrıya bağlı kasılma da olabilir. Vajinismus sorununda ‘cinsel ilişkide ağrı duyma korkusu’ na bağlı kasılmalar gerçekleşir. Kadın kendisini cinsel ilişki sırasında korku ile kasar, kastığı için de gerçekten ağrı hisseder. Olay bir kısır döngüye dönüşür.

Disparoni sorununda ise ‘gerçek anlamda hissedilen’ ağrı, acıya bağlı olarak pelvik kasılmalar ortaya çıkmaktadır.

Yani vajinismusta gerçek anlamda ağrı yoktur, ağrı duyma korkusu vardır. Disparonide ise gerçek anlamda hissedilen bir ağrıya bağlı kadın kendisini kasmaktadır. Hangisinin hangisine sebep olduğu konusunda ayırıcı tanı için basit bir jinekolojik değerlendirme yeterlidir.

Vajinismus ve cinsel isteksizlik farklı kavramlardır

Vajinismusu olan kadınlar eşini sever, ön sevişmede kadında ıslaklık olur, hatta dıştan klitorise mekanik baskıyla orgazm dahi gerçekleşebilir. Vajinismus sorununda kadın çoğu zaman "eşimi çok seviyorum, ilişkiye girmeyi de çok istiyorum” dese de vajina girişini kasması nedeniyle yaşanan ağrı, acı ve cinsel başarısızlıklar nedeni ile bu istek aniden azalır ve erkek eş adeta ‘bir duvara çarpar. Sanki o bölge dar ve kapalıdır. Ayrıca, her türlü ağrılı deneme de beyindeki ‘acı hissetme’ hafızanın güçlenmesine neden olmaktadır. İlerleyen dönemde yalnızca cinsel ilişkiye girme düşüncesi bile korku ve beraberinde kasılmaları getirebilir.

Vajinismus ve cinsel isteksizlik

Vajinismusta cinsel isteksizlik sorunu yoktur, ancak bu durum zamanla duyulan acı ve ağrı kısır döngüsü gelişebilir. Vajinismustaki cinsel isteksizliğin en büyük nedeni acı ve ağrı duyma korkusudur. Vajinismus tedavi edildiğinde genelde kendiliğinden artmaktadır.

Vajinismus hastaları neler hisseder?

Vajinismus hastasının üzüldüğü temel konu vajinismusun neden kendisinin başına geldiğidir. Çoğu hasta sanki dünyada tek kendisi vajinismus sorunu yaşıyormuş gibi içine kapanır, kendi haline acır ve depresyona girer. ‘Diğer kadınların bu kadar rahat yaptıkları bir şeyi ben neden yapamıyorum’ diye düşünür.  ‘Neden ben, neden bu sorun benim başıma geldi’ gibi sorular hayatının tüm enerjisini almaktadır. Hâlbuki önemli olan bu sorunun neden ortaya çıktığından çok, en uygun çözüm yolunun bir an önce bulunması olmalıdır.

Vajinismus belirtileri nelerdir?

Vajinimusun hastalığının belirtileri ve düzeyleri kişiden kişiye oldukça değişmektedir. Vajinismus sorununu sadece cinsel ilişkiye girememek, cinsel ilişkide kasılma sorunu ya da zor cinsel birliktelik olarak kabul etmek yanlıştır. Pek çok bulgu vajinismus sorununu akla getirmelidir.

Cinsel ilişkinin hiçbir şekilde olmaması,

İlişki sırasında ‘panik atak benzeri durum’ yaşama; aşırı düzeyde korku, heyecan, terleme, titreme, çarpıntı, bazen de baygınlık ve ölme hissi,

Cinsel birleşmenin son derece ağrılı, acılı olması,

Cinsel ilişki sırasında pelvik kaslardaki kontrol dışı kasılmalara bağlı olarak eş tarafından yaşanan ‘duvara çarpma’ hissi,

Birleşme anında ‘acı olma’ düşüncesinin bile sanal olarak acı hissini yaşatması,

Vajina bölgesini yok saymak; oraya bakamamak, dokunamamak, genital bölgeden tiksinmek

İlişki sırasında bacakları hiç açamamak ya da zor açmak,

İlişki sırasında eşinin yaklaşmasına izin vermemek,

Cinsel birleşme anında eşi el veya ayakla iterek veya kalçayı sağa, sola veya geriye çekerek engel olma,

Cinsel ilişki denemelerinde huylanma, gülme ile kasma, öğürme, bulantı, kusma gibi atipik davranışlar,

Vajinaya tampon, parmak, fitil yerleştirememek,

Jinekolojik muayene olamamak,

Smear testi yaptıramamak ya da vajinal ultrasona girememek,

İlişkinin yalnızca belli pozisyonlarda ve kısıtlı şekilde gerçekleşebilmesi,

Tam birleşme olmaksızın yalnızca penisin uç kısmını alabilmek (kısmi penetrasyon) Vajinismus belirtileri sorunu yaşayanlarda yukarıdaki maddeler bir veya birden çok sayıda olabilir.

Jinekolojik muayene sırasında vajinismus belirtileri

Vajinismus doktora gitmeden bile sorunu yaşayanlara ipuçları vermektedir. Vajinismus belirtileri gösteren kadınlarda vajina, genital organlar ve cinsellik hakkında her türlü düşünce ve davranışlardan uzak durma eylemi, kaçınma vardır. Masturbasyon eylemi olabilse de vajina içine hiçbir yabancı cisim alınmadan yapılır.

Vajinismus hastalarının pek çoğu zaman içerisinde ilişkiyi denemekten uzaklaşır ve tamamen cinsellikten uzaklaşabilirler. Bir kısmı ise yüzeyel ilişki, sürtünme ile tatmin yolunu tercih ederler.

Vajinismus tanısı nasıl konur?

Öncelikle detaylı bir öykü alınır. Geçmiş yaşamı, aile yapısı, ne zamandır vajinismus sorunu yaşadığı, eşiyle olan ilişkisi, ilk gece korkuları, yaşadığı cinsel travmalar vs gibi konular SORGULANIR.

Daha sonra bu cinsel sorun ile ilgili ayrıntılı bilgiler verilir.

Basit bir jinekolojik değerlendirme ile sorunun kesin tanısı konur. Cinsel ilişki sırasındaki tepkiler ve jinekolojik muayene sırasında ortaya çıkan sonuçlar neticesinde kesin olarak vajinismus tanısı konulabilir. Jinelokojik muayene nedene yönelik de ipuçları verir. Dıştan yapılan jinekolojik muayene aslında oldukça basit, son derece acısız, ağrısız görsel bir değerlendirmedir. Hastalığın derecesi, herhangi anatomik (kızlık zarı ve genital bölge yapısı) bir sorunun olup olmadığı, vajinada bir enfeksiyon olup olmadığı gibi konular bu 20 saniye kadar süren değerlendirme sonucunda netlik kazanacaktır. Ve uygun tedavi yönteminin belirlenmesini sağlar. Jinekolojik değerlendirme yapılmadan başlanan tedaviler hüsran ile sonuçlanabilir. O yüzden bu basit değerlendirme şarttır.

Kişiye özel tedavi şeması belirlendikten hemen sonra, onam alınarak tedaviye başlanır.

 

Vajinismus tedavisi için çiftler genelde her gün düzenli olarak seanslara alınır. Ortalama günlük seans süresi duruma göre 1 ile 2 saat arasında değişmektedir. Seans sonrasında verilen egzersizlerin evde/otelde tekrarı istenir. Toplamda ayrılması gereken süre, günlük ortalama 2,5-3 saat arasındadır.

Vajinismus belirtileri varsa;

Vajinismus belirtileri olan çiftlerin cinsel terapi almaları şarttır. Aksi takdirde sürekli hale gelen cinsel davranış şekli bir alışkanlık haline gelerek sorun ömür boyu kalıcı olur.

Cinsel birleşme denemelere rağmen sağlanamadığı zaman motivasyonu düşürür ve cinsellikten uzaklaşmayı sağlar. Cinsel birleşme sırasında kişinin kendini kasması, eşini eliyle itmesi, ağlaması, korkması, acı olma düşüncesi ve hatta bayılması tamamen irade dışı istemsiz davranışlar arasındadır.

Kendi başına deneyerek ve bekleyerek zaman kaybetmek, moralleri bozmak, ilişkileri yıpratmak yerine bir an önce deneyimli bir merkezden destek almak çok daha mantıklıdır. Vajinismus belirtileri içinde, yukarıdaki bir veya birden çok maddeyi içeren şikayetinizin olduğunu düşünüyorsanız profesyonel destek almanızda fayda olacaktır.

Vajinismus tedavisi nedir?

Vajinismus tamamen tedavi edilebilen bir cinsel sorundur. Bilimsel yöntemlerle çok kısa bir süre içinde kalıcı olarak tedavi edilmesi mümkündür. Vajinismus tedavisi için farklı yöntemler uygulanmaktadır. Genellikle psikolog ve psikiyatrlar tarafından önerilen parmak egzersizleri zor, zahmetli bir tedavidir ve bu şekildeki Vajinismus tedavisi aylarca sürebilir. Hastalar açısından parmak egzersizlerini yapmak, sıkıcı ve itici gelmektedir.

Vajinismus tedavisi  yöntemleri en sık olarak uygulanan ve kabul edilen yöntem Bilişsel - Davranışsal Cinsel Tedavi (BDCT) yöntemleridir. Cinsel ilişkide kasılma problemi, pelvik taban rehabilitasyon ve gevşeme egzersizleri ile günümüzde çok kısa sürede ve kalıcı şekilde tedavi edilebilmektedir. Doğuştan veya sonradan ortaya çıkan genital bölge ile ilgili fiziksel sorunlarda ise cerrahi yöntemler uygulanabilir. Diğer taraftan, dirençli ve ağır durumdaki hastalarda uygulanabilecek tamamlayıcı- destekleyici bazı yöntemler de mevcuttur.

Bilişsel ve davranışsal tedavi metodunda parmak egzersizi yoktur. Günümüzde, hastalar için kolaylaştırılmış yöntemler sayesinde ağrı ve acı olmadan oldukça kısa sürede sonuca ulaşmak mümkün hale gelmiştir. Tedavilerimizde başarıyı arttırmak için Akupunktur Hipnoz, NLP gibi destekleyici yöntemler de uygulanabilmektedir.

I. Vajinismus Tedavisi İçin Bilişsel Yöntemler

Vajinismus en sık olarak cinsellikle ilgili yanlış, abartılı ve eksik bilgiler sonucunda ortaya çıkmaktadır. Kulaktan duyma ve uydurma şehir efsaneleri, ilk gece masalları ve abartılı cinsel bilgiler vajinismus nedenleri arasında başı çekmektedir.

Kızlık zarının ilk gece ilişkide çok acıyacağı, çok kanayacağı, patlayacağı, yırtılacağı gibi ‘ilk gece masalları’ erken yaşlardan itibaren genç zihinleri doldurmaktadır. Ayrıca genç kızların bir kısmı da ilk gecede kilitlenip kalma korkusu yaşamaktadırlar. Tüm bunlar gerçek dışı olmasına rağmen, kadının ‘kendini koruma içgüdüsü’ ile kasılmalar gerçekleşmekte, bunun sonucunda ilişki gerçekleşememektedir.

Vajinismus sorunu yaşayan pek çok hasta vajinasının dar olduğunu, kızlık zarının kapalı olduğunu ve ilk gece çok canının yanacağını düşünmektedir. Hatta ilk gece aşırı kanaması nedeniyle hastanelik olacağını, 3 gün üstüne oturamayacağını, kan kaybından öleceğini düşünenler bile vardır. İlişki anı geldiğinde adeta panik atağa benzer bir durum ortaya çıkar. Sık sık nefes alıp verme, titreme, çarpıntı, terleme ve aşırı kaygı içinde gelişen yaygın vücutsal kasılmalar ilişkinin gerçekleşmesini engeller.

Vajinismus tedavisi için verilen bilişsel tedaviler kızlık zarı, cinsellik, ilk gece ve kadın anatomisi ile ilgili doğru bilgileri içerir. Gerçek dışı ve abartılı bilgiler önce zihinlerden temizlenerek, yerine doğru ve bilimsel bilgiler verilir. Ancak; yalnızca doğru bilgiyi duyarak öğrenmek yetmez, onun için davranışsal yöntemlere ihtiyaç vardır.

II. Vajinismus Tedavisinde Davranışsal Yöntemler

Vajinismusta davranışsal terapi yöntemleri bir takım egzersizlere dayanır. Pelvik taban kaslarını yönetmeyi hedefleyen bu uygulamalara ‘Pelvik egzersizler’ veya ‘Vajinismus egzersizleri’ adı verilmektedir.

Vajinismus Egzersizleri Nelerdir?

Vajinismus egzersizleri tedavilerdeki en önemli kısımdır. Ayna, nefes egzersizleri, masaj, kegel egzersizleri, dokunma, parmak egzersizleri ve dilatör çalışmaları bu egzersizler arasında yer alır. Bu egzersizler kişinin kendisini tanıması, genital bölgesi ile barışması ve vücudunu kontrol edebilmeyi öğrenmesi hedeflenir.

Vajinismus egzersizlerindeki diğer amaçlar; kadının kendi başına ve eşiyle yapacağı uygulamalarla kontrolü eşine bırakmayı öğrenmesi ve böylelikle kasılmaların süreç içerisinde tamamen giderilmesidir. Yazının başında belirtildiği gibi, sorunun kökeninde çoğu zaman cinsellik ve genital anatomi ile ilgili bilgi eksiklikleri yatmaktadır. Bu eksik bilgiler aynı ‘araba kullanmayı öğrenmek’ gibi yalnızca egzersizlerle aşılabilmektedir.

Vajinismus Tedavisi İçin Parmak Egzersizleri

Parmak Egzersizlerinin Avantajları:

Kişinin kendi genital bölgesine dokunabilmesi ve hissedebilmesi, tanışmasını sağlar.

Vajina içinin parmakla hissedilerek kıvrımlı yapısının, genişliğinin anlaşılması için faydalıdır.

Vajinanın duyarsızlaştırılması ve genişletmesi için avantajlıdır.

Eşin vajinaya dokunması ile vajinaya yabancı bir cisim girişine izin vermesi yarar sağlar.

 

Parmak Egzersizinin Dezavantajları:

Kişinin kendi başına böyle bir egzersizi yapması çok zordur.

Yavaş ve uzun bir süreçtir. Haftalık seanslar dahilinde, bazen 6 ay, bazen de 1.5-2 yıla kadar uzayan, sabır gerektiren oldukça uzun soluklu bir tedavi yöntemidir.

Başarısızlık kaygısı vajinismusun derecesini yükseltebilir, tedaviden daha da soğutabilir.

Maddi manevi yıpranma daha fazladır (Aylarca, bazen yıllarca sürebilir).

Eşine olan direnç karşılıklı iletişimi bozabilir.

Kendisinin veya eşinin tiksindirici bulup tedaviyi bırakma nedeni olabilir.

Vajinismus hastalarının önemli bir kısmı için zor, bıktırıcı ve sıkıcı olması, hastaların bir kısmı parmak egzersizlerden ötürü tedavilerini yarıda bırakmak zorunda kalması ve parmak egzersizlerini yapmalarına rağmen, halen eşleriyle ilişkiye girememesi nedenlerden ötürü, vajinismus egzersizleri arasında parmak egzersizleri yoktur. En ideal vajinismus tedavisi, parmak egzersizi gibi tek bir yönteme dayalı olanı değil, kişiye ve çifte göre bireyselleştirilmiş olanıdır.

Kegel Egzersizi ve Vajinismus:

Vajinismus tedavisi için önerilen kegel egzersizleri vajinanın istemli bir şekilde kasılıp gevşetilmesi şeklinde yapılmaktadır. Aynı idrar varmış gibi; idrarı 3 saniye tutup, 3 saniye bırakma şeklinde yapılır. Bu tutma süresi zaman içerisinde 4 ve 5 saniyeye kadar çıkarılır. Vajinismusta verilen kegel egzersizlerindeki amaç kas kontrolünün tam olarak sağlanmasıdır. Kegel egzersizleri cinsel hazzın arttırılması, orgazm işlevinin sağlanması ve ileri yaşlardaki idrar kaçırma sorununun önlenmesi gibi farklı amaçlarla da kullanılabilmektedir.

III. Vajinismus Tedavisi İçin Kızlık Zarı Ameliyatları

Vajinismus tedavi öncesi yapılan jinekolojik değerlendirme sonucunda kızlık zarı veya vajina ile ilgili doğuştan gelen veya sonradan kazanılan yapısal bir problem varsa cerrahi yöntemler tercih edilmelidir. Örneğin kızlık zarının kalın, sert, ara bölmeli veya yüksek kenarlı olduğu durumlarda kızlık zarının çıkartılması (himenektomi operasyonu) veya kızlık zarına kesi yapılması (himenotomi operasyonu) gibi cerrahi işlemler gerekebilmektedir. Diğer taraftan doğuştan ‘vajina darlığı’ sorunu yaşayan kadınlarda ‘vajina genişletme operasyonları’ da yapılabilmektedir. Vajina veya kızlık zarıyla ilgili anatomik sorunu olmayan hastalarda ise cerrahi işlemler önerilmez. Aksi takdirde sadece psikolojik nedenli vajinismus varlığında tam ters bir etki ile hastanın kaygıları daha da artabilmekte, kızlık zarı alınsa da sorun devam edebilmektedir. Bu nedenle baştan çok iyi bir jinekolojik değerlendirme şarttır. Vajinismus tedavi yöntemleri arasında cerrahi yöntemler de yer alır.

Vajinismus hastalarının %10’luk bölümünde himenektomi (kızlık zarı alınması) veya himenotomi (kesilmesi) gibi basit operasyonlara gerek vardır. Bu operasyonlar hafif sedasyon (uyutma) veya lokal anestezi eşliğinde, ağrısız şekilde yapılabilir.

IV. Destekleyici ve Tamamlayıcı Yöntemler

Vajinismus tedavisi için uygulanan diğer destekleyici ve tamamlayıcı yöntemler arasında hipnoz tedavisi (hipnoterapi),akupunktur, EMDR, EFT (Duygusal Özgürleştirme Tekniği),Nöralterapi, Botulinum toksini enjesiyonu ve NLP (Nörolinguistik Programlama) yer alabilir. Tüm bu yöntemler tek başına yeterli olmayıp; ana tedavi yöntemlerini tamamlayıcı, destekleyici niteliktedir.

Vajinismus Tedavisinde Hipnoz ve Hipnoterapi

Vajinismus tedavisi  yöntemlerinden hipnoz ve hipnoterapi özellikle direnci ve korkuları fazla hastalarda uyguladığımız bir yöntemdir. Bilinçaltında yer etmiş kaygı ve takıntılı düşünceler bu yöntemle temizlenerek terapiye başarı katar. Gevşeme ve özgüveni arttırır.

Ancak, tek başına hipnoz yöntemi vajinismus tedavisinde yeterli gelmemektedir. Tedavilere mutlaka bilişsel ve davranışsal tedavi metodlarnı da eklemek şarttır. Hipnoz her hasta için değil; bazı hastalar için uygundur ve uygulandığında tedavi sürecini hızlandırmakta, kolaylaştırmaktadır.

Vajinismus Tedavisi için Akupunktur

Vajinismus tedavisinde akupunktur, bilişsel ve davranışsal metodlara eklendiğinde başarı artmaktadır. Akupunktur tedavisi kaygıyı azaltma ve depresyon tedavisinde de etkilidir.

Vajinismusta EMDR Terapisi

Özellikle cinsek travma öyküsüne bağlı vajinismusta EMDR terapisi yapılabilmektedir. EMDR kısaca, göz hareketleri ile duyarsızlaştırma ve yeniden işleme olarak bilinen özel bir terapi tekniğidir. Bu konuda sertifikalı cinsel terapistler tarafından yapılmalıdır.

Vajinismus Tedavisi İçin Botulinum Toksini

Vajinismus tedavisi için kullanılan botulinum toksini enjeksiyonu ile vajinal kaslar geçici olarak paralizi edilebilir. Paralitik kaslar bir süreliğine kasılamayacaktır. İlk ilişkilerin rahat olması özgüveni arttırarak sorunun kısa yoldan çözümünü sağlayabilir. Ancak Botulinum toksini yapılmış olsa bile bu hastalara mutlaka bilişsel davranışsal cinsel terapi yöntemleri de önerilmektedir. Bazı hastalara botulinum ile aynı seansta, bazı lokal anestezik ilaçlar da enjekte edilebilmektedir.

Vajinismusta Nöralterapi

Nöralterapi vücuttaki bazı akupunktur noktalarına lokal anestezi enjeksiyonu şeklinde yapılan bir tamamlayıcı yöntemdir. Vajinismusta nöralterapi, kas spazmının çözülmesi, motivasyon ve özgüvenin arttırılması, kaygının giderilmesi gibi amaçlarla yapılır. Destekleyici bir yöntemdir.

Vajinismus Tedavisi ve Başarı

Vajinismus tedavi yöntemleri belirlenirken hastalığın durumuna, derecesine, oluş nedenine, eşlik eden farklı problemlere ve bireyin kişilik yapısına bakılmaktadır. Vajinismus tedavisi için en önemli unsurlar; karar vermek ve bir an önce harekete geçmektir. Çünkü tedavi olmayan çiftlerde vajinismus beklemekle kendiliğinden düzelmez; süreç iyiye değil, kötüye doğru gider. Vajinismus tedavisi başarısında; acısız ve ağrısız, kolay yapılabilen, ‘hasta dostu’ tedavi metotları önemli bir yer tutar.

 

Vajinismus tedavisi hakkında başarı faktörleri neler?

Vajinismus tedavisi hakkında başarıyı etkileyen ‘olmazsa olmaz’ dört önemli faktör vardır.  

Güven: Tedaviyi uygulayacak terapiste, hastanın kendisine ve uygulanacak tedaviye net bir şekilde güvenmesi. Özellikle ‘Hasta-Terapist’ güven ilişkisi ve etkili iletişim çok iyi bir şekilde kurulmalıdır.

Sabır: Sonuna kadar kararlı ve fedakar bir şekilde çalışmaların harfiyen yapılması. Bu arada ruhsal yapıda olabilecek iniş çıkışlara karşı dayanıklı durulması.

Ev ödevleri: Verilen ev ödevlerinin istenildiği şekilde düzenli olarak yerine getirilmesi.

Eş desteği: Kliniğimizde tedavilere eşlerin katılma zorunluluğu yoktur. Dileyen eşler katılabilirler, uygun olmayanlar ise kendi işlerinin başında olabilirler. Ancak tedaviye katılamayacak bile olsalar eşlerine manevi anlamda destek olmaları, onları motive etmeleri, sevgi sözcükleri ile gönüllerini almaları önemlidir. Ayrıca %100 başarı için çift olarak yapılan egzersizler de son derece önemlidir.

Tedavi sonrası unutmayınız ki; tüm yaşadıklarınız size bir hayal gibi gelecek, hayata yeni doğmuş gibi bir başlangıç yapacaksınız. Yukarıdaki başarı faktörlerine riayet eden hastalarda başarısız olma olasılığı yoktur.

 

Vajinismus kremi var mı?

Vajinismus tedavisi için kullanılan sihirli bir krem, fitil, ilaç, iksir, hap veya şurup YOKTUR. Tedavi başarısında en önemli etkenler güven, sabır ve kararlılıkla klinik tarafından verilen tüm çalışmaların harfiyen uygulanmasıdır. Başarı için terapist tarafından da azim, kararlılık, sabır, şefkat ve yoğun ilgi gereklidir.

Alkol almak fayda sağlar mı?

Tedavi amaçlı da olsa, alkol alıp ilişkiyi denemenin bir faydası olmayacaktır.

Belden uyuşturma iğneleri ve genel anestezi altında ilişki denemeleri, tedavide uygulanabilir mi?

Belden uyuşturma ile (spinal veya epidural anestezi) yöntemleri kesinlikle faydasızdır. Hatta bazı hekim veya sağlık personelleri tarafından uygulanan genel anestezi altında ilişki denemeleri de oldukça riskli sonuçlar doğurabilir. Diğer taraftan eşin rızası olmadan yapılan (tecavüz benzeri) ilişki denemeleri kadın ve erkek eşte ciddi düzeyde psikolojik travmalara da yol açabilir.

Vajinismus tedavisi için kas gevşeticiler

Tedavi amaçlı kas gevşetici, sakinleştirici, uyuşturucu gibi ilaçların kullanılması da sonuç vermeyecektir. Çünkü çoğu zaman vajinal kaslardan çok, sorun merkezi alandadır (beyindedir). Bu yüzden öncelikle motivasyonun kazanılması, gevşemenin tam olarak sağlanması ve kaygının giderilmesi şarttır.

Vajinismusken tüp bebek tedavisi

Vajinismus hastaların bir kısmı başarısız geçen cinsel terapilerden sonra, hiç olmazsa en azından çocuklarının olması düşüncesi ile aşılama veya tüp bebek tedavilerine başvurabilmektedirler. Vajinismusken tüp bebek veya bu tür kısırlık tedavilerinin yapılması yanlıştır. Gebelik oluşsa bile, bu durum hem sorunu çözmeyecek, hem de gelecekte çok daha büyük sorunlara yol açacaktır. Vajinismus tedavileri kısırlık tedavilerinden çok daha kısa sürer ve çok daha az maliyetlidir. Kaldı ki vajinismusta, kısırlık ve tüp bebek tedavileri için verilen hormonal ilaçlara da gerek yoktur.

Vajinismus hastasının eşi ne hisseder?

Vajinismus hasta eşlerinin profiline baktığımızda genellikle oldukça anlayışlı ve sakin yapıya sahip olduklarını görmekteyiz. Ancak bu sorundan haberi olmayan, sorunu kabul etmek yerine kendisine yönelik olarak gören, kıskanç ve sabırsız eşler baskıcı ve şiddet yönlü olabilmektedir. Bu da problemin daha da büyümesine yol açacaktır. Sorun iki taraflı olarak görülmeli ve çaba iki taraflı harcanmalıdır.

Vajinismus yalnızca müslüman ülkelerin değil, tüm dünyada görülen yaygın bir cinsel sorundur. Bu konuda tüm dünyada çalışan pek çok özelleşmiş merkez mevcuttur. Ayrıca vajinismus, tüm cinsel sorunlar içinde en fazla bir hekime başvuru sebebidir.

 

2. Fiziksel nedenli cinsel ilişkiye girememe

Kızlık zarı problemleri; kızlık zarının kalın, yüksek kenarlı, bölmeli olması fiziksel nedenli cinsel ilişkiye girememeye neden olabilir. Vajinayla ilgili problemler, vajinada bölme olması da cinsel ilişkiye girememe nedenidir. Bazen de vajina kanalının yokluğu, kısalığı veya darlığı, vajina girişinde yer kaplayan kitleler (bartholin kisti, myomlar, tümörler) sorun oluşturabilir. Bu durumlarda nedene yönelik cerrahi operasyonlar uygulanarak sorun ortadan kaldırılır.

 

3. Cinsel ilişkide ağrı (Disparoni)

Cinsel ilişkide ağrı duymanın birçok nedeni vardır. En sık nedeni vajinal enfeksiyonlar ve lokalize vulvodini (bölgesel vulva ağrısı) içinde yer alan ‘Vulvar Vestibulit Sendrom’ dur. Vulva (dış genital alan) ya da vajina girişindeki kronik kaşıntı ya da ciltte incelme yaratan bazı cilt hastalıkları da ağrılı cinsel ilişkiye neden olmaktadır. Her durumda tedavisi mümkün hastalıklardır.

 

4. İleri düzeyde cinsel isteksizlik

Cinsel isteksizlik  sürekli olabildiği gibi sonradan da ortaya çıkabilir. Halk arasında ‘cinsel soğukluk’ veya ‘frijidite’ olarak da bilinmektedir. Erkekte cinsel isteksizlikte ise; sertleşme problemleri, yakınlaşma korkusu, hatta cinsel tiksinti bozukluğu şeklinde karşımıza çıkabilir. Tedavisi cinsel terapidir ve nedene yönelik davranışsal terapilerle oldukça başarılı sonuçlar alınmaktadır.

5. Erkek eşe bağlı sorunlar

Erkek eşlerdeki erken boşalma, cinsel isteksizlik ve ereksiyon sorunları da çiftlerde cinsel ilişkiye girememe problemine yol açabilir. Bu tür cinsel sorunlarda da organik nedenler ve psikolojik faktörler rol oynamaktadır.


Sayfamızı Paylaşın