Adres
 • Ordu Bulvarı Cad. No:22/1A
  Genelioğlu Apt Afyonkarahisar

Radyofrekans Vajina Estetiği Afyon

DIŞ GENİTAL ORGANLARINA YAPILAN ESTETİK AMELİYATLAR HANGİLERİDİR?

 • Labioplasti (dış ve iç dudak estetik operasyonu)
 • Hymenoplasti (kızlık zarı dikimi)
 • Vajnoplasti (Vajen daraltma)
 • Klitoris estetik operasyonu(Tıbbı terim:Hoodektomi)
 • Perineoplasti (Perine bölgesinde yapılan estetik ameliyat)

Labioplasti, genital iç dudakların sarkık, büyük, koyu renkli ya da kırışık olmaları durumunda özel cerrahi yöntemlerle küçültülmesi, simetrik ve güzel görünüme kavuşturulması için yapılan bir operasyondur.

Labioplasti tüm dünyada genital estetik ameliyatlarının başında yer almaktadır. Hem estetik hem de işlevsel açılardan yararlar sağlamaktadır.

1.LABİOPLASTİ (İÇ DUDAK ESTETİĞİ)

Labioplasti (iç dudak estetiği), genital iç dudakların sarkık, büyük, koyu renkli ya da kırışık olmaları durumunda özel cerrahi yöntemlerle küçültülmesi, simetrik ve güzel görünüme kavuşturulması için yapılan bir operasyondur.

Terminoloji olarak –labium: dudak -plasti: estetik operasyon anlamına gelmektedir. Bu nedenle labioplasti genel olarak genital bölge dudak estetiğinin adıdır.

Dış genital alanda üzeri tüylerle kaplı büyük dudaklara da ‘labium majus’ adı verilir ve buranın estetiği de labioplasti olarak geçer. Ancak dış dudak estetiği iç dudak estetiğine göre çok daha nadir şekilde yapıldığından ötürü labioplasti denilince genelde iç dudak estetiği operasyonu anlaşılmaktadır. İç dudak estetiği ‘labiominoraplasti’, dış dudak estetiği ‘labiomajoraplasti’ isimleri ile de anılmaktadır.

Labioplasti hangi durumlarda yapılır?

 • Büyük dudakların dışına taşan kalın, geniş, sarkık veya kırışık iç dudaklar.
 • Asimetri (Bir dudağın diğerine göre büyük olması).
 • İç dudakların uç kısımlarında renk koyulaşmaları ve kenar kısımlarında pürüzlü ve girintili çıkıntılı yapıların olması.

Kimlere labioplasti yapılır?

Labioplasti en çok estetik kaygılara bağlı olarak yapılmaktadır. İç dudakların normalden iri, geniş yapıda ve kalın oluşu cinsel açıdan özgüven eksikliğine, cinsel ilişki sırasında utanma ve konsantre olamamaya, rahat partner ilişkisi kuramama ve bu nedenle evlenememeye, kişinin kendisini cinsel açıdan beğenmemesi, hatta kadın olarak görememesine dahi neden olabilir.

Yapılacak operasyonun fiziksel, seksüel, hijyenik ve tıbbi yönlerden de faydaları mevcuttur:

 • Bikini tayt giyildiğinde belirgin kabarıklık rahatsız edici olabilir. Bu bölgenin dıştan çıkıntılı görünümü sosyal hayatı olumsuz etkiler.
 • Genital bölgenin nemli kalması nedeniyle sık mantar enfeksiyonları, sık vajinal enfeksiyonlara ve genital bölgede koku oluşumuna neden olabilir.
 • Hijyenik sorunlar üretmektedir.
 • Büyük ve sarkık iç dudaklar iç çamaşırı, kot pantolon ve tayt giyimi sırasında sürtünerek rahatsızlık verici olabilir.
 • Cinsel ilişkide penisin vajinaya girişi sırasında gerilmeye bağlı olarak acı hissine.
 • İdrar yaparken ıkınma gereksinimine veya idrarın farklı yönlere giderek bacakları ıslatmasına neden olabilir. 

İç dudak estetiğinde "Barbie vajina" görünümü; 

Genital estetik operasyonlarından labioplasti isteği olan kişilerde; kişinin isteğine ve iç dudak yapısına göre farklı teknik ve şekillerde uygulamalar mevcuttur.

ABD’deki son isimlendirme şekli ile ‘Barbie bebek’ vajinasında (Barbie doll vagina) labioplasti operasyonu sonrası kalan iç dudak dokusu minimum düzeydedir. Hibrid vajina görünümünü tercih eden hastalarda ise operasyon sonrası kalan doku miktarı daha fazladır. Bu teknikte iç dudaklar daha az oranlarda küçültülerek daha doğal bir görünüm sağlanmaktadır.

Labioplasti adaylarının pek çoğu, ortada yalnızca düz bir yarık şeklinde ve dudakların hiçbir şekilde görünmediği barbie bebek vajina görünümünü tercih etmektedirler.

Labioplasti cinsel hazzı etkiler mi?

Hayır. Labioplasti ameliyatları cinsel hazzı asla olumsuz yönde etkilemez. Hatta kişide oluşturduğu özgüven artışı ile cinsel ilişki sırasında konsantrasyonu da olumlu yönde etkilemektedir.

Labioplasti bakirelere de yapılabilir mi?

Evet. Labioplasti ameliyatları kızlık zarına asla zarar vermez. O yüzden bakire genç kızlara da güvenle yapılabilir.

Labioplasti ameliyatları kim tarafından yapılmalıdır?

Labioplasti operasyonları, günümüzde pek çok jinekolog ve plastik cerrah hekim tarafından uygulanmaktadır. Önemli olan ameliyatı yapan cerrahın kadın genital bölgenin anatomisine hakim olması, bu konuda eğitim almış olması ve tecrübesidir. Aksi takdirde son derece olumsuz durumlarla karşılaşmak da olasıdır.

Labioplasti sonrası ne tür olumsuzluklarla karşılaşılabilir?

Labioplasti operasyonu her ameliyatta görülen kanama, enfeksiyon, dikişlerin açılması gibi riskler içerir. Doğru teknikle yapıldığında bu tür riskler en az düzeydedir. Hasta beklentileri önceden tam olarak anlaşılmadan, yeterli tecrübesi olmayan cerrahlar tarafından doğru teknikle yapılmayan labioplastilerde ameliyat sonrası memnuniyetsizlikler ortaya çıkabilir. Bu durumlarda revizyon ameliyatları ile düzeltme gerekebilir.

2. HYMENOPLASTİ (KIZLIK ZARI DİKİMİ)

Hymenoplasti adı verdiğimiz bu işlemin yapılabilmesi için herhengi bir ön koşul aranmaz. Kişinin daha önce kaç kere ilişkide bulunması hatta normal doğum yapması bu işlem için engel teşkil etmez.

Kızlık zarı onarımı kalıcı kızlık zarı dikimi ve Geçici kızlık zarı dikimi diye iki şekilde yapılır.

KALICI KIZLIK ZARI DİKİMİ (KALICI HYMENOPLASTİ)


KALICI KIZLIK ZARI DİKİMİ HANGİ DURUMLARDA YAPILIR?

1- Evlilik tarihi belli olmayan,bekaretinin kaybetmesi ile büyük psikolojik travma yaşayan kişilerde yapılır.

2- Evlilik tarihi belli olup fakat hastanın zaman ayarlamasındaki yaşadığı problemlerden dolayı kalıcı kızlık zarı onarımı talebinde bulunabilir.

3-Daha önce yaşadığı uzun süreli cinsel deneyimlere bağlı veya vücuttaki dokularda yapısal gevşekliklere bağlı sadece kızlık zarı onarımı değil aynı zamanda bir miktar daraltma ihtiyacı olan kişilerde bu yöntem tercih edilmelidir.

 

KALICI KIZLIK ZARI HANGİ YÖNTEMLERLE YAPILIR?

Kalıcı kızlık zarı dikimi için kullanılan yöntemler: Flep yöntemi,Mikrocerrahi , klasik yöntemler ve kızlık zarının lazer veya benzeri cihazlarla yaklaştırma şeklindeki yöntemlerdir

Kalıcı kızlık zarı dikimi hangi yöntem ile yapılması gerektiğinin kararını kadın-doğum uzmanı hastayı muayene ettikten sonra vermektedir.

Unutmamalı ki her hasta kendi içinde kendine has özellikleri taşımakta olup hasta için uygun yöntem seçimi başarı şansını arttırmaktadır.

Hekimin bu alanda deneyimli olması ve hastanın işlemden sonra uyulması gereken kuralları yerine getirmesi,başarı şansını arttıran diğer önemli faktörlerdir.

 

GEÇİCİ KIZLIK ZARI DİKİMİ(GEÇİCİ HYMENOPLASTİ)

 

GEÇİCİ KIZLIK ZARI DİKİMİ HANGİ DURUMLARDA YAPILIR?

İlişki tarihi belli olan kişilerde seçilen bu yöntem, kısa süren sadece kızlık zarına müdahele ile yapılır.Bu işlem en geç ilişkide bulunmadan bir hafta içerisinde yapılmalı.

 

HYMENOPLASTİ İŞLEMİ GEÇİREN HASTALAR NELERE DİKKAT ETMELİ?

Hymenoplasti işleminin başarılı olması için ,işlemden sonra hastanın dikkat etmesi gereken husular

1-Hasta hijyenine çok dikkat etmeli,o bölgede daha sonra gelişen bir enfeksiyon dikişlere zarar verebilir.

2-Hymenoplasti'den sonra 40 gün boyunca hasta deniz ve havuza girmemeli,banyo ihtiyacını ayakta duş alarak gidermelidir.

3-Hasta 40 gün boyunca,ağır kaldırmak,kabız olup ıkınmak,çömelerek iş yapmak,ağır spor yapmak gibi kısaca karın içi basıncını arttıran durumlardan sakınmalıdır

Bu husular geçici Hymenoplasti için en fazla 1 hafta(İşlem yapıldıktan sonra ilişkiye girme süresi ),kalıcı Hymenoplasti için 40 gündür(Kalıcı hymenoplasti de iyileşme süreci ortalama 40 gün dür.)

 

KIZLIK ZARI DİKİMİ EN UYGUN NE ZAMAN YAPILMALI?

Kalıcı kızlık zarı dikimi için en uygun zaman adet bittikten 2-3 gün sonradır.Böylece hastanın hamile olmadığı kesinleşmiş olur,bir sonraki adet gününe kadar de dikişlere adet kanı bulaşmaz.

Hastada varolan bir vajinal enfeksiyon , başarı şansını azaltacağından işlem yapılmadan önce vajinal enfeksiyon tedavi edilmelidir.

Geçici kızlık zar dikimi için dikkat edilmesi gerekenler: işlem sırasında ilişkide bulunana kadar hasta adetli olmamalı.Eğer bu süre hastanın adet tarihi ile kesişecekse hekim tarafından verilen ilaçla adet günü ayarlanmalıdır.

 

KIZLIK ZARI DİKİMİ AĞRI VERİCİ BİR MÜDAHALE MİDİR?

İster geçici,ister kalıcı işlem lokal anestezi altında kolaylıkla yapılabilecek işlemler olup hasta lokal anestezi altnda herhangi bir ağrı hissetmez. Ancak bazen hasta psikolojik olarak veya ağrı eşiği düşük olması nedeniyle Lokal anestezi yerine işlemler sedasyon altında da yapılabilinir.

 

KIZLIK ZARI DİKİMİN YAN ETKİSİ VARMIDIR?

İşlem ehil ellerde ve denyimli Kadın-Doğum uzmanı tarafından yapıldığı taktirde ve hasta işlemden sonra doktorun önerdiği kurallara uyduğu takdirde herhangi bir yan etkisi yoktur

Bu şekilde elde edilen yapay bekaretin hukuki,ahlaki yönleri tartışılmakla birlikte bazen Kadının gerçek mağduriyetini (Tecavüz olayları,psikolojik travmalar vs) gidermekte,bazende bekaret nedeniyle cinayetlerin yaşandığı toplumlarda kadın için hayat kurtarıcı olmaktadır.

 

3. VAJİNOPLASTİ (VAJEN DARALTMA)

Kadın iç genital organlarından birisi olan vajen'e (Tıbbı terim Vajina) yapılan estetik operasyon'a Vajinoplasti (Vajen daraltma operasyonu) denir.

Vajen esnek,yumuşak kas dokusuna sahip olan bir kanaldır. Vajen'in bu özel yapısı ilişki sırasında kayganlık ve hissetme potansiyeli sağlamaktadır.Vajen rahim ile dış ortam arasındaki bağlantıyı sağlayan bölümdür.

 

HANGİ DURUMLARDA VAJEN YAPISI BOZULUR?

1-Normal doğum sırasında oluşan travmaya bağlı vajen kas ve bağ dokusunda hasar meydana gelip buna bağlı olarak alt genital bölge kas ve yumuşak dokularda gevşeme yanı sıra sarkmada gözlenebilir.

2-Kronik kabızlık nedeniyle vajenin kas ve yumuşak dokularında sarkma oluşabilir.

3-Aşırı kilo kaybı sonucu vajende gevşeme ve genişleme olabilir. (örneğin:Obezite ameliyatlarından sonra)

4-Sigara içimi

5-Hormonal bozukluklar,Österojen eksikliğine bağlı vajende gevşeme olur

6-Yaşlanmaya bağlı vajen kas dokusunun zayıflaması

7-Doğuştan yapısal olarak vajen kas dokusu zayıflığı

8-Doğuştan (konjenital) vajen anomalileri

 

VAJEN YAPI BOZUKLUĞUNDA HASTADA HANGİ BELİRTİLER OLUR?

1- Kronik kabızlık

2-İdrar kaçırma

3-Özellikle cinsel ilişki sırasında vajenden gaz çıkması

4-Cinsel fonksiyon bozukluğu ve orgazm olamama durumu

5-Bu vakalarda vajinal enfeksiyonlar daha sık görülür.

 

VAJİNOPLASTİ: VAJEN DARALTMA OPERASYONU

Vajinoplasti aslında estetik ameliyattan ziyade bir düzeltici ''Reconstructive'' operasyonudur.Bu işlem hastanın estetik kaygılarını gidermekle kalmayıp aynı zamanda fonksiyon bozukluğunu da tedavi etmektedir.Bu düzeltici operasyon sonucu hastadaki tüm şikayetler iyilşeme sürecinin sonunda (40gün) geçmektedir.

Vajinoplasti dediğimiz vajen daraltma operasyonu cinsel fonksiyon bozukluğunu giderip cinsel ilişki sırasında uyumu arttırmaktadır.Aynı zamanda kabızlık ve idrar kaçırma problemlerinede çözüm getirmektedir.

Vajinoplasti operasyonu ofis şartlarında sedasyon altında kolayca yapılabilir.Gereken miktarda mukoza ve gevşemiş bağ dokusu çıkarılır.Gevşemiş kas dokuları dikilerek dokular sıkı ve gergin hale getirilir.Mukoza ve bağdokuları vajeni uygun ölçüde daraltacak şekilde dikilir.

Estetik açıdan daha verimli olması için genelde vajinoplasti işlemi,perineoplasti işlemi ile birleştirilir. (Peine vajen girişi ile anus arasındaki bölge dir.Normal doğum sırsaında Epizyotomi Kesisi bu bölgede yapılmaktadır.)

İşlem sırasında kullanılan tüm dikiş materyalleri kendiliğinden eriyecek,dikiş alma işlemi yapılmamaktadır.

 

VAJİNOPLASTİ AMELİYATİ OLAN HASTA AMELİYATTA ÖNCE HANGİ HUSUSLARA DİKKAT ETMELİ?

1-Bu işlem en iyi adet dönemi bittikten sonra yapılır.

2-Hasta eğer hormon içeren ilaçlar kullanıyorsa işlemden 3 hafta önce bu ilaçlar bırakılmalı,işlemden 2 hafta sonra tekrar ilaçlarına başlayabilir.Aspirin kullanan hastalarda ise aspirin en az 3 gün önce kesilmelidir.

3-Varolan vajinal enfeksiyon ameliyattan önce mutlaka tedavi edilmeli

4-Hasta işlemden 6 saat önce hiçbir şey yiyip içmemeli

 

VAJİNOPLASTİ’DAN SONRA HASTA HANGİ HUSULARA DİKKAT ETMELİ?


1-İşlemden sonra hekimin verdiği ilaçlar (gerekirse Antibiyotik ve ağrı kesici) düzenli kullanılmalı

2-İyileşme sürecinde hasta hijyene çok dikkat etmesi gerekir.

3-Vajinoplastiden sonra iyilşeme süreci tamamlanana kadar (40 gün) hasta ayakta duş almalı,deniz ve havuza girmemeli

4-40 gün boyunca cinsel ilişkide bulunmamalı

5-40 gün boyunca özellikle ilk bir hafta karın içi basıncını arttıran hareketlerden sakınmalı (Örneğin:kabız olup ıkınma,ağır spor yapma,ağır kaldırmak,çömelerek iş yapmak gibi)

Vajinoplasti işlemi bu konuda deneyimli hekim tarafından yapıldığı takdirde ameliyata bağlı yan etkileri yok denecek kadar azdır.Tabiki ameliyat sonrası bakım ve hekimin vurguladığı kurallara uyulması ameliyatın başarılı olmasında önemli rol oynamaktadır. 

 

4. KLİTORİS’E YAPILAN ESTETİK AMELİYAT (TIBBI TERİM:HOODEKTOMİ)

Klitroris kadın dış genital organlarından biri olup,neurovasküler (sinir ve damar) yapılardan zengin deri ile kaplıdır. Vulvanın tepesinde kısa bir ligament (bağ) ile pubis kemiğine bağlıdır.Cinsel temas sırasında ereksiyona uğrayıp kadında haz duygsunun oluşmasını sağlar.

Hoodektomi aslında klitorisi tamamen ortadan kaldırmaya yönelik bir ameliyattir. Daha çok afrika ülkelerinde kız çocuklarının sünneti olarak yapılan bu işlem kadının cinsel hayatını ve haz duygusunu tamamen ortadan kaldıran gelişmemiş ülkelerde sosyal nedenlerden dolayı yapılan bir işlemdir.

Genital estetik kapsamında bizim konumuz ile ilgili olan işlem ise aslında sadece klitorisi kaplayan fazladan olan deri kıvrımını kaldırmaktır.Bu şekilde kadının haz duygusu kaybı olmaz.Hatta fazla olan deri kıvrımı temas hissini azaltacağından bu işlemden sonra kadının cinsel hayatı daha verimli hale gelir.

 

5.PERİNEOPLASTİ (PERİNE BÖLGESİNDE YAPILAN ESTETİK AMELİYAT)

Perine vajen girişi ile anus arasındaki bölümdür. Perineye yapılan estetik ameliyata perineplasti denir.

 

PERİNEOPLASTİ HANGİ DURUMLARDA YAPILIR?

1-Normal doğum sonrası,travmaya bağlı oluşan şekil bozukluklarını gidermek için

2-Epizyotomi izlerini gidermek için (Epizyotomi:normal doğum sırasında kadın dış genital organlarını korumak için hekim tarafından perineye yapılan kesi)

3-Gerek normal doğuma bağlı gerek yaşlanmaya bağlı veya doğuştan perinenın normalden daha kısa ve açık olması durumlarında

Perineoplasti işlemi genelde vajinoplasti ile kombine yapılır.Tek başına perineoplasti gereksinimi yok denecek kadar azdır.

 

 

Sayfamızı Paylaşın