Adres
 • Ordu Bulvarı Cad. No:22/1A
  Genelioğlu Apt Afyonkarahisar

Vajina Daraltma (Vajinoplasti)

Vajina Daraltma Nedir?

Kadınlarda genital organın iç kısmına vajina denilmektedir. Vajinanın görevi cinsel ilişki ve doğumdur.

Vajina daraltma ameliyatları "Vajinoplasti" olarak tanımlanır. Deri yapısının ince olması, elastikiyetinin fazla olması ve sık doğum yapılması sonucu erken yaşta vücutta sarkmalara yol açmaktadır. Bu elastikiyet fazlalığı iç organlarda da oluşmaktadır. Bu duruma vajina dokusu tipik bir örnektir.

Vajina daraltma yani vajinoplasti; vajina dokularının gevşemesi, esnekliğinin azalması, genişlemesi şikâyetleri olan kadınlara vajinanın yeniden sıkılaştırılması, daraltılması, toparlanması için yapılan estetik ve işlevsel amaçlı bir genital estetik operasyondur.

Aslında vajina daraltma ameliyatları vajinoplasti operasyonlarının yalnızca bir kısmını oluşturur. Vajina daraltma diğer bir ismi ile vajinoplasti ameliyatları aslında estetik bir operasyondan öte, işlevsel amaçlıdır.

Nitekim vajinanın genişlemesi, bollaşması, girişin açılanması kadın ve erkekte cinsel ilişki sırasında cinsel hazda azalma, his kayıpları ve orgazm olma sorunlarını de beraberinde getirmektedir.

Doğuştan vajina yokluğu veya vajina kısalığı (müllerian agenezi-hipoplazi) kadından erkeğe cinsiyet değişimi gibi nedenlerle "yeni bir vajina oluşturmak" veya olan vajinayı estetik, fonksiyonel açılardan düzeltmek, daraltmak, sıkılaştırmak için yapılan operasyonların tamamına "vajinoplasti" veya "vajina daraltma" adı verilmektedir.

Vajina daraltma ameliyatlarına ‘vajen daraltıcı ameliyat’, ‘vajinal rekonstruksiyon’ (vajinal yeniden yapılandırma) veya ‘vajina daraltıcı operasyon’ gibi farklı isimler de verilmektedir. Vajina daraltma ameliyatları sırasında genelde perine düzeltme (Perineoplasti, perine estetiği) de yapılmaktadır.

Vajina Daraltma ile Birlikte Kızlık Zarı Dikimi

Kızlık zarı dikimi (himenoplasti) sırasında aynı seansta vajina daraltma ameliyatları da yapılabilmektedir.

Labioplasti ile Birlikte Vajinoplasti

İç dudak estetiği (labioplasti) ile birlikte aynı seansta vajinoplasti ameliyatları da yapılabilmektedir. Hatta labioplasti, klitoral hudoplasti, vajinoplasti ve perineoplasti operasyonlarının hepsi aynı seansta yapılabilmektedir. Böylelikle hem vajina hem de dış genital bölge estetiği eş zamanlı olarak düzeltilebilmektedir.

Vajina organının anatomik yapısı açısından kan dolaşımı oldukça iyidir. Bu nedenle o bölgenin iyileşme süreci de son derece hızlı olmaktadır.

Vajinoplasti Neden Yapılmaktadır?

Vajina daraltma ameliyatı birçok nedenle yapılmaktadır. En sık yapılma nedenleri:

 • Cinsel ilişkide zevk alma: Vajina dokusu gevşeyip bollaştıkça, cinsel ilişkiden zevk alamama sorunu da beraberinde başlayabilmektedir. Vajinoplasti-Perineoplasti ameliyatı olan kişilerde gevşek ve genişlemiş vajinayı yeniden sıkılaştırmakta, vajina daha sıkı hale geldikçe, hem kadın ve hem de erkek eş cinsel ilişkide daha fazla zevk alabilmektedir. Ameliyatın orgazma etkisi şu şekildedir: klitoris cinsel ilişkide kadınların orgazm olmasına katkıda bulunan bir organdır. Vajina daraltma operasyonundan sonra penis klitorise daha fazla sürtünmekte ve daha kaliteli bir orgazm yaşanmasını sağlamaktadır. Bunun yanında penisin daha dar bir vajene (vajinanın başlangıç yeri) girmesi ise orgazm olma durumunu artırmaktadır. Orgazm olamadığını söyleyen hastalar, ameliyat sonrası orgazm olma arzusuyla cinsel isteksizliklerinin de kalmadığını ifade etmektedirler.
 • Cinsel ilişkide vajinadan gelen sesler: Gevşemiş ve bollaşmış vajinada cinsel ilişkide hoş olmayan seslerin gelmesi konsantrasyonu bozarak rahatsızlık verici olabilmektedir. Vajina daraltma ameliyatı sonrasında vajinadan gelen bu sesler kaybolmakta veya en aza inmektedir.
 • İdrar torbası ve barsak sarkması düzeltme: Vajina daraltma ameliyatı sırasında hastada idrar torbası sarkması, idrar kaçırma problemi ve barsak sarkması (rektosel) sorunları da eş zamanlı düzeltilebilmektedir. Genital organ sarkmaları (POP) kadınlarda öz güven problemlerine yol açar. Böylelikle cinsel uyarılma, libido (cinsel istek) ve orgazm problemlerine neden olmaktadır.
 • Özgüvende artış ve orgazm: Vajinadaki genişlik orgazmı zorlaştırabilmektedir. Vajina ağzının geniş görünmesi, hatta bazen vajina içinin dışardan görünmesi (‘vajinal gaping’) cinsel özgüveni bozabilmektedir. Aynı şekilde dar vajina ile erkek eşler de daha fazla haz almaktadır.
 • Sık vajinal enfeksiyonlar: Geniş vajina yapısında sahip, perine bölgesi doğum sonrası yırtılmış kadınlarda enfeksiyon sıklığı artmaktadır.

 

Vajina Daraltma Ameliyatları Nasıl Yapılır?

Vajina daraltma ameliyatı genellikle sedasyon (hafif uyku anestezisi) eşliğinde lokal anestezi desteği ile yapılmaktadır. Operasyon ortalama olarak 1,5- 1 saat kadar sürer.

En iyi sonucun elde edilmesi için girişten başlayarak ortalama 6-7 cm kadar vajina içine ilerlemeyi gerektirir. Böylelikle fazla dokular çıkartılarak ve vajina içi özel ipliklerle dikilerek dokular birleştirilmektedir. Girişten 2-3 cm içeriye kadar yapılan daraltmalar çiftler açısından yeterli gelmemektedir.

Rektosel (barsağın son kısmında sarkma) sorunu da varsa kas yaklaştırması yapılarak bu sorun da halledilmektedir (Levator dikişi). Vajina daraltma ameliyatları vajina estetiği Konusunda uzmanlaşmış ve deneyimli jinekolog hekimler tarafından yapıldığında son derece iyi sonuçlar alınmakta ve hasta memnuniyeti önemli ölçüde artmaktadır.

Vajina daraltma sonrası vajina yeniden genişler mi? Ameliyat kalıcı mı?

Vajina en sık olarak normal doğumlar sonrası genişlemektedir. Ayrıca doğumun oldukça zor ve travmatik oluşu genişlemeyi arttırmaktadır. Diğer taraftan doğuştan veya sigara, kötü beslenme, alkol tüketimine bağlı olarak bağ dokusunun zayıflığı da vajinanın özellikle ilerleyen yaşlarda genişlemesine ve sarkmasına yol açmaktadır.

Yalnızca gebelik süreci de kendi başına vajinada genişleme yapmaktadır. Yani gebelik süreci sezaryen ile sonlanmış olsa bile vajina genişlemesi olmaktadır. Vajina genişlemesine sebep olan diğer nedenler arasında sık cinsel ilişkiler, kürtaj gibi jinekolojik müdahale ve muayeneler bulunmaktadır.

Vajina daraltma ameliyatının en önemli özelliği kalıcı bir sıkılığın sağlanabilmesidir. Yani ameliyattan sonra yeniden bir normal doğum olmadığı sürece yeniden bir genişleme olmayacaktır.

Vajina daraltma operasyonunun ne gibi riskleri vardır?

Vajina daraltma ameliyatları, deneyimli jinekologlar tarafından yapıldığında her ameliyatta görülebilen kanama ve enfeksiyon gibi riskler dahi çok az görülmektedir.

Ancak cerrahın deneyim azlığında yaşanabilecek en önemli sorun, vajinanın normalden fazla daraltılması ve buna bağlı cinsel ilişkide ağrı oluşabilmesidir. Bir diğer problem ise; vajina daraltma ameliyatında gerektiği kadar daraltma yapılmadığında vajina genişliğinin devam edebilmesidir.

Vajina daraltma doğum yapmamış kadınlarda uygulanabilir mi?

Evet.  Doğum yapmamış kadınlarda da vajinanın yapısına bağlı olarak vajina genişleyebilmektedir. Zaman içinde cinsel ilişkinin sıklığına da bağlı olarak, ya da kürtaj gibi müdahaleler sonrasında da vajen bollaşması görülebilir. Bu durum eşlerde haz alma sorununa yol açabilmektedir.

Vajina Daraltma Ameliyatı Sonrasında Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Hasta ameliyat sonrası taburcu edilmektedir. Ancak bir sonraki gün pansumanın alınması gereklidir. Dikişler 2 hafta içinde kendiliğinden düşmektedir.

 • Tuvalet temizliğine dikkat etmelidir.
 • Duş almasında sıkıntı bulunmamaktadır.
 • En az 3 hafta boyunca, havuz girme, küvete uzanma, sauna keyfi yapma gibi etkinliklerden kaçınmalıdır.
 • Ameliyat sonrası 6 hafta boyunca cinsel ilişkide bulunulmaması gerekmektedir.
 • Vajinanın temizliğine ve hijyenine önem gösterilmelidir.
 • Dikişlerin sürekli olarak pansuman yapılması gerekmektedir.
 • Doktor reçetesi aksatılmadan uygun olarak kullanılmalıdır.

Bu önlemler alındıktan sonra vajinal doku tamamen iyileşmiş olmaktadır. Vajinoplasti işlemi adet görmeye ve normal doğum yapılmasına engel bir durum teşkil etmemektedir.

Vajinoplasti uygun şekilde yapılmazsa!!!

Vajinoplasti ameliyatı sırasında yeterince daraltma yapılmadığı takdirde ameliyat başarısız olmuş demektir. Tekrar ikinci bir ameliyat (daraltma revizyon operasyonu) ile yeniden daraltma, sıkılaştırma yapılabilir.

Vajina daraltma özellikle vajina girişi fazla yükseltilerek yapılırsa hiçbir şekilde cinsel ilişkiye girememe veya cinsel ilişkide ağrı (disparoni) sorunları ortaya çıkabilir. Bazı hastalarda ise vajina daraltma sonrasında gelişen kaygı nedeniyle vajinismus problemine benzer kasılmalar görülebilir. 

Ayrıca özellikle son yıllarda radyofrekans ile vajina daraltma da yapılmaya başlanmıştır. Bu teknoloji de ameliyatsız şekilde vajinanın daraltılmasına - gençleştirilmesine olanak sağlar.

 

Radyofrekans ile Vajina Daraltma

Radyofreakans vajina daraltma, vajinanın sıkılaşmasını, dokuların yenilenerek vajinanın gençleşmesini ve sıkılaşmasını sağlamaktadır. Bu etkiyi  termal (ısı verici) etkisi sağlamaktadır. Radyofrekans ile vajina daraltma vajinal kanalın ameliyatsız, anestezisiz, dikişsiz ve ağrısız bir şekilde daraltılması, sıkılaştırılması ve gençleştirilmesi operasyonudur.

Radyofrekans ile vajina daraltma nasıl etki yapmaktadır?

Radyofrekans ile vajina daraltma vajinanın sıkılaşmasını, dokuların yenilenerek vajinanın gençleşmesini sağlamaktadır. Bu etkiyi termal (ısı verici) etkisi sağlamaktadır. Radyofreakansın termal (ısı verici) etkisi vajinal kanalda hafif ve geçici bir hasarlanma oluşur. Bu geçici hasarlanmaya bağlı olarak dokuda ‘inflamatuar’ (yangısal) cevap oluşur. Hasarlanan dokuya hücum eden ‘fibroblast’ adı verilen onarıcı hücreler bu dokunun yeniden canlanması için çalışır. Bu süreçte fibroblastlar ‘kollajen’ ve ‘elastik’ bağ dokusu üretimini arttırırlar. Artan bağ dokusu üretimi sayesinde doku gençleşmekte, yenilenmekte ve sıkılaşmaktadır.

Radyofrekans ile vajina daraltma kimlere yapılmaktadır?

Bakire olmayan, cinsel olarak aktif tüm kadınlarda radyofrekans ile vajina daraltma uygulanabilir. Vajinal daraltma; genişleme ve bollaşma hissi yaşayan çiftler için çözüm olabilmektedir. Bu kadınların ‘Eşimle ilişkide hiçbir şey hissetmiyorum’ şeklinde yakınmaları vardır. Radyofrekans ile vajinal daraltma sonrasında hem erkek hem de kadın eşte yaklaşık 3 hafta sonra, cinsel birliktelikte hissedilen ölçüde bir sıkılaşma ve his artışı gelişmektedir.

Neden radyofrekans ile vajina daraltma tercih edilmektedir?

Radyofrekans ile vajina daraltmanın birden çok avantajı vardır. Bunlar: Ağrısız, acısız oluşu, bu nedenle anesteziye gerek duyulmaması, cerrahi bir işlem olmadığından ameliyat risklerin olmaması, kısa sürede etkinliğinin başlaması, farklı hastalık veya jinekolojik sorunlar için de çare olmasıdır. Bunun yanında ;

 • Cinsel hazzın ve özgüvenin arttırılması: Radyofrekansle vajina daraltma ile kadın ve erkek eşte cinsel ilişki sırasındaki haz, doyum hissi artmaktadır. Kadınlardaki orgazm problemleri de düzelebilmektedir. Bunun için aynı seansta ek olarak genital Platelet Rich Plasma uygulamaları da yapılabilir.
 • Vajinal kuruluk tedavisi: Artan vajinal kan dolaşımına bağlı olarak kadınlarda vajinal kuruluk için de çözüm olabilmektedir.
 • İdrar kaçırma sorunun tedavisi: Hafif düzeyde idrar torbası ve rektum sarkması olan, ancak idrar kaçırma (inkontinans) sorunu yaşayan kadınlarda tedavi amacıyla da uygulanabilmektedir. Özellikle öksürme, hapşurma, spor yapma sırasında idrar kaçırma sorunu yaşayanlar için çözüm üretmektedir.  
 • Sık vajinitler (vajinal enfeksiyon) geçirenlerin tedavisi: Sık vajinal enfeksiyon, tekrarlayan sık mantar enfeksiyonu sorunu ile karşı karşıya kalan kadınlarda da bölgesel direnci arttırdığı için tedavi amaçlı uygulanabilmektedir.
 • Menopoza bağlı cilt incelmesinin tedavisiÖzellikle menopoz döneminde vulvovaginal atrofi (genital bölge küçülmesi, cilt dokusunun incelmesi) nedeni ile artan vajinal kuruluk ve ağrılı cinsel ilişki sorunlarında da vajinal radyofrekans uygulaması etkilidir. Etki mekanizması yine aynı şekilde kollajenin artışı iledir. Cinsel ilişkide ağrı sorunu (disparoni) tedavisinde Cinsel ilişki ağrısı ‘Vulvar Vestibulitis’ (Vulvar Vestibulit Sendrom) denilen bir duruma bağlı olabilir. Bu durumda tedavi amaçlı radyofrekans uygulamaları ile cinsel ilişki ağrısı tedavi edilebilmektedir.
 • Lichen Sclerosus tedavisi: Cilt dokusunda incelme, buna bağlı olarak gelişen yanma, kaşıntı, batma gibi şikayetler ‘lichen sclerosus’ adı verilen otoimmün bir cilt hastalığına bağlı olabilir. Bu durumda radyofrekans ile birlikte Platelet Rich Plasma enjeksiyon tedavileri oldukça faydalar sağlamaktadır. 

Radyofrekansle vajina daraltma nasıl yapılmaktadır?

Radyofrekansla vajina daraltma; ortalama 20 dakika sürmektedir, ağrısız ve konforlu bir işlemdir. Kliniğimizde kullandığımız urogyne C 500 ile her hangi bir anesteziye gerek yoktur. İşlemden hemen sonra sosyal hayata dönülebilir, cinsel ilişki yasağı yoktur, havuza ve denize girilebilir.

Vajina daraltma ve idrar kaçırma tedavileri için genelde bir ay arayla 2 veya 3 uygulama önerilmektedir. Radyofrekansla vajina daraltma işlemi son yıllarda sık tercih edilen bir yöntemdir. Uygun hasta gurubunda oldukça yüz güldürücü ve memnuniyet vericidir. Hastayı cerrahisiz şekilde tedavi edebilmesi son derece önemli bir avantajıdır.

Vajina daraltma işlemi radyofrekans haricinde, günümüzde vajinal lazer cihazları ile de ameliyatsız şekilde yapılabilmektedir.

Vajina Daraltma Egzersizi Nedir?

Ameliyat öncesi yapıldığı gibi ameliyat sonrası da yapılması gereken egzersizlerdir. Vajina esnek bir dokuya sahiptir ve buradaki kaslar güçsüzdür. Yaşın ilerlemesi, tekrar doğum yapma vajinanın genişlemesine sebep olabilmektedir. Ameliyat sonrası bu ihtimalin az olduğunu söylemek mümkündür.

Ancak ihtimalin daha da düşürülmesi adına vajina kaslarının çalıştırılarak güçlendirilmesi için egzersizler yapılmaktadır. Bu egzersizlere Kegel egzersizleri denilmektedir. Bu çalışma her gün sayısını artırarak ve vajina kaslarını diğer vücut kaslarını çalıştırır gibi kasıp bırakarak yapılmaktadır. Bu egzersizler vajinanın daraltılması dışında ilerleyen yaşlarda idrar kaçırma gibi sorunların da önlenmesi adına çok faydalı olmaktadır.

 

Sayfamızı Paylaşın